PENÍZE

 
Jak fungují peníze?
 

 
Německý turista přijede do Řecka a hledá ubytování. Přijde do hotýlku u pláže a chce si prohlédnout pokoje. Hoteliér je samozřejmě ochotný, ať se turista prohlédne všechny volné pokoje a vybere. Má jen jeden požadavek - sto euro zálohy. Turista vytáhne ze šrajtofle stoeurovku a jde na prohlídku hotelu. A teď to vypukne:
1)Hoteliér popadne bankovku a běží s ní k řezníkovi, kde zaplatí dluh za maso
2)Řezník popadne bankovku a běží k farmáři, kde zaplatí dluh za prase
3)Farmář vezme bankovku a běží k rolníkovi, kde zaplatí dluh za dodané krmivo a slámu na podestýlku
4)Rolník vezme stoeurovku a běží k sousedovi, kde zaplatí dluh za pronájem pole
5)Rolníkův soused chňapne po bankovce a běží na obecní úřad doplatit dluh na daních z nemovitosti
6)Starosta vezme stoeurovku a obratem s ní zaplatí dluh na speciálních službách, tedy místní prostitutce za její služby při poslední vesnické veselici, které papírově takto vykázal.
7)Prostitutka vezme stoeurovku a běží do hotýlku, kde zaplatí svůj dluh hoteliérovi za pronájem pokoje.
A v tom jde po schodech onen německý turista, prohlásí že se mu žádný pokoj nelíbí, vezme svoji stoeurovku a odejde.
Výsledek? Sto euro není, nikde nic nechybí a jsou zaplaceny dluhy za 700 Euro.....
 
Tak to je famózní. Takhle to opravdu funguje. To by se mělo vyučovat. Když nad tím člověk začne přemýšlet, hlava a rozum to nedokáže pochopit a i přes to to funguje. Geniální, že nic, papír, na kterém je namalováno číslo, zaplatí vše. Vlastně hodnotu - míru či výši energie vytváří jen ta číslice v naší mysli, která putuje prostorem, tedy nic hmatatelného. To číslo na papírku se v naší hlavě mění, převádí na hmotu, tedy kolik hmoty se do toho čísla vejde dle menších čísel, která reprezentují jednotlivé kusy hmoty. Papírky nahradili hmotu. Když nemám nic hmotného, co bych mohl směnit, dám místo ní papírek a už to jede, roztáčím kola papír za hmotu, papír za hmotu, papír za hmotu .... Když nemám co směnit, vyměnit a tudíž k tomu potřebuji papírek, tak jdu pracovat - vytvářet hmotu pro někoho, který mi za práci dá papírek. Takže peníze jsou jen čísla, která nahrazují a reprezentují hmotu. Tedy opět, peníze, vytištěná čísla na všech papírkách, kdyby se sečetla v ČR - peníze v oběhu, měla by obsahovat všechno hmotné, co se směnilo. Což je ten problém, protože neobsahují. Těch čísel je daleko více, než hmoty v nich. To znamená, že papírků je vytištěno více, mnohem více.
 
Je to logické. Když není, co bych směnil, vyměnil, nabídl k výměně, jsem v pytli, že?
 
A tak logicky vznikly peníze, které nahradily výměnný předmět, hmotu.
Dříve se za práci platilo hmotou. Jenže ...
Když platím svou vlastní hmotou, tak mi ta hmota ubývá, že? Mám ji míň a míň. Jak to udělat, abych se tomuto vyhnul. Aby mi neubylo?
Vymyslím prostředníka, který tu hmotu nahradí a nikomu vlastně nic nebude chybět, nebude mu ubívat z toho, co již má.
 
A tímto vznikly také dluhy, když nemám jak vrátit papírek za papírek, nebo za vyměněnou hmotu dát druhému papírek. Musím jej tedy nahradit hmotou, kterou mám, kterou jsem za ten papírek vyměnila.
A už tu máme konfiskace majetku - hmoty ve prospěch toho, kdo mi ten papírek dal, abych si tu hmotu mohl koupit.
No a tím se dostáváme ke spekulacím. Banka skonfiskuje majetek, hmotu, na kterou mi půjčila papírky a opět tuto hmotu převede na papírky - číslo - hodnotu skrze číslo, nabídne ji ke směně za papírky, za čísla, kdy už ta čísla jsou úplně jiná. Nabídka, poptávka. Banka má tím pádem více a více papírků, které svou hodnotou neodpovídají původní hodnotě směněné hmoty.
 
Čím více má banka papírků-čísel, tím více může půjčit peněz-papírků-čísel, tím více papírků se vrací zpět bance, tím větší cifra - hodnota, za kterou si banka může směnit více hmoty pro sebe.
 
Vlastně my všichni si vše pořizujeme na dluh, kdy tento dluh v budoucnu zaplatíme vykonanou prací pro jiného.
Jediný, kdo z toho všeho má největší zisk- čísla, která převede na hmotu skrze papírky je banka,  která nám půjčí číslo, hodnotu, kterou ještě nemá, tedy z budoucího zisku, z budoucích papírků, které ještě nemá.  Jak? Půjčí nám natisknuté papírky centrální bankou, které v tuto chvíli nemají absolutně žádnou hodnotu. Nejsou podloženy hmotou.  Mají hodnotu budoucí. Tu hodnotu získají až díky nám, díky naší práci pro druhé, díky směně papírku za hmotu ...
 
Kdyby si všichni lidé chtěli v jeden okamžik vybrat peníze, které mají uloženy v bance, nedostali by je, protože je banka nemá. Nejsou v bance podložena hmotou. Jsou to pouze čísla, nic víc. Všechny ty peníze, nebo spíše čísla jsou rozpůjčované mezi všechny a nové peníze, čísla tvoří z peněz - čísel, které dostane navíc. Banka tedy operuje pouze s čísly, za která vám dá bezcenné natištěné papírky, z kterých až vy následně směnou za hmotu uděláte hmotu, dáte jim skutečnou hodnotu podloženou hmotou, kterou vytvoříte.
 
Tudíž z toho vyplývá, že tímto se roztáčí kolo, že každý dluží každému.
 


Na druhou stranu, kdyby neexistovaly peníze, které nahrazují hmotu, nic bychom si nepořídili, protože bychom neměli co směnit.